A július 16-17-én megrendezett Kalotaszegi Magyar Napok külföldi látogatókat is vonzott a több ezer környékbeli mellett. A kétnapos rendezvénysorozat évről évre azzal a céllal indul útjára, hogy visszahelyezze méltó helyére és megerősítse a népművészetében is oly gazdag tájegység helyét a Kárpát-medence kulturális térképén. A szervezők széleskörű célközönséget megszólítva lehetőséget adtak a helyi művészeknek és termelőknek, népművészeknek és hagyományőrzőknek a bemutatkozásra, de a sport- és gyerekprogramoktól a kalotaszegi magyar és román tánc és ének előadásokon keresztül a könnyűzenei koncertekig minden korosztály megtalálhatta a számára érdekes kikapcsolódást. Még arra is lehetőség nyílt, hogy a népi mesterségeket bemutató míves játszóház mellett akár a kalotaszegi népviseletet is felöltse magára az érdeklődő.

„Egy népnek, társadalomnak, a megmaradásunknak három alappillére van: az oktatás, az egyház és a kultúra. Ma mindhárom pillérnek elhelyezünk egy-egy erős alapot, ezekre építhetünk, ezek biztosítják Kalotaszeg jövőjét.” – mondta ünnepi beszédében Buzás-Fekete Mária, Bánffyhunyad alpolgármestere, a rendezvény főszervezője.

A hétvégén háromszoros ünnepet élt meg ugyanis Kalotaszeg magyarsága, a Kalotaszegi Magyar Napok mellett július 17-én felavatták a magyar állam és az Erdélyi Református Egyházkerület támogatásával készült bölcsődét és óvodát, illetve letették a magyar iskola alapkövét, majd felavatták és hálaadó istentisztelettel ünnepelték a Bánffyhunyadi Református Egyházközség felújított templomát.

Soltész Miklós, a magyar kormány egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a nap során elmondta, hogy nemzeti összetartozásunk az elmúlt 12 évben minden téren megmutatta erejét és szükségességét. Az elmúlt évtizedben az összefogás eredményeképp aranykort éltünk meg, hiszen az oktatás területén, az óvoda-bölcsőde programban Kárpát-medence-szerte ezer intézmény épült vagy újult meg, Kalotaszegen 11 településen történtek fejlesztések. Az államtitkár kölcsönös bizalmat kívánt a szülők, tanítók és egyház között, hogy együtt nevelhessék fel a keresztyén hit őrzőit és továbbadóit.

A Kalotaszeget ünneplő és éltető rendezvény legfontosabb programpontja a népviseleti mustra, amely a rendezvény második napján hagyomány szerint gyülekezővel és csoportképpel indult a bánffyhunyadi református templom elől és népdalokat énekelve vonult a Barcsay-kertbe, a rendezvény helyszínére. A csodálatos színes kavalkádként ható, népviseletében különböző, identitásában egységes ötszáz fős tömeg egy emberként szavalta Ady Endre versének első szakaszát:

„Pompás magyarok, templomból jövet, / Mentek át a Kalota folyón / S a hidat fényben majdnem fölemelte
/ Az ölelő, júniusi nap. / Mennyi szín, mennyi szín, mennyi kedves / És tarkaságban annyi nyugalom / És fehér és piros és viritó-sárga, / Izgató kék és harcos barna szín / S micsoda nyugodt, nagyságos arcok, / Ékes párták, leesni áhitók. / Papi-beszéd kemény fejükből csöndben / Száll el s nyári illattal vegyül. / Mily pompás vonulásuk a dombon. / Óh, tempós vonulás, állandóság, / Biztosság, nyár, szépség és nyugalom.”

Kelemen Hunor, miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ országos elnöke ünnepi köszöntőjében elmondta:

Nekünk minden nap magyar nap. Magyarul beszélünk, magyarul álmodunk, magyarul bánkódunk, sírunk és örülünk, magyarul ébredünk és magyarul fekszünk le.” Támogatásáról biztosította az egybegyűlteket: „Nekünk fontos, hogy a helyi közösségeket megerősítsük, a helyi közösségek sajátosságait értéknek tekintsük. ...Büszkének kell lennünk ezekre az identitás részekre, ezekből a lokális kis színekből, fontos árnyalatokból áll össze a mi magyar identitásunk, ezt olyan értéknek tekintjük, amit meg kell őrizni.” 

A Bánffyhunyadi Művelődési Egyesület által életre hívott esemény szervezésében a helyi tanács és az RMDSZ szervezet is közreműködött, mellettük Kalotaszeg településeinek egyházi, politikai, oktatási és művelődési egyesületei is jelentős szerepet vállalnak évről évre a rendezvény lebonyolításában. Az esemény további támogatói a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Kolozs megyei szervezete, valamint a Communitas Alapítvány, Kolozs Megye Tanácsa és Bánffyhunyad Város Tanácsa, valamint a Magyarország Kormányának Nemzetpolitikai Államtitkársága a Bethlen Gábor Alapkezelő által, cégek és magánszemélyek: S.C. DAVS, Szász Erna és András, S.C. Szentron, S.C. Ali Alime, S.C. GERE and co., Schwarcz Electric Solutions, S.C. Dalmexflor, S.C. Zentex, Bálint Zoltán – ketesdi református lelkész, Vincze Minya István – kalotaszegi esperes, Campian Gabor – vállalkozó, Márta Cukrászda, S.C. BIAJ SRL.

A rendezvényt szombat reggel 10 helyi csapat részvételével focibajnokság nyitotta, majd a legkisebbeket bábszínház és koncert szórakoztatta. A helyi termelők portékái mellett helyet kaptak a népművészek és hagyományőrzők, illetve a kalotaszegi mesterségek művelői is (például pártakészítés, bútorfestés, gyöngyfűzés, írásos mintarajzolás, szövés), ezekbe betekintést nyerhettek a gyerekek és érdeklődők a kézműves és egyéb foglalkozásokon.

A két keréken előszeretettel közlekedők számára is tartogatott érdekességet a nap, az EKE által szervezett Vasvári Pál emléktúra közel 60 kerékpáros résztvevője érkezett ide, illetve a Kalotaszeg Motoros Társaságot képviselő több mint 20 motorkerékpár startolt és érkezett meg a fesztivál helyszínére, a Barcsay-kertbe.

Az eseményen minden évben helyi művészek és a régiót népszerűsítő, a kalotaszegi identitást hirdető alkotások is fontos szerepet kapnak. Idén Benk András bánffyhunyadi festőművész, a zsoboki alkotótábor állandó tagjának kiállításmegnyitójával indult a délután, majd Győr László páratlan régi, bánffyhunyadi képeslap-gyűjteményét mutatta be a hunyadiak nagy örömére, akik a két nap alatt lelkesen keresték a képeken a számukra ismerős helyeket, arcokat.

A már szintén hagyománynak tekinthető könyvsátorban 6 kalotaszegi témájú könyvet ismerhettek meg a látogatók a szerkesztők/írók bemutatásával (Péter Mónika Mária, Péter- Jani Csilla – Kalotaszegi vagdalásos mintagyűjtemény; Szabó Zsolt - Sztánai füzetek; Péntek László - Akiket Kalotaszeg nem feled; Hover Zsolt – történelmi regények; Újvári Dorottya és Sara J. Meaker - Kónya Gyuláné Schéfer Teréz - Egy magyarvalkói papné élete és varrottasmintái; Demeter István – Kalotaszentkirályiak – kétnyelvű arcképkatalógus).

A bánffyhunyadi születésű Albrecht Dezsőről tartott előadást Szász István Tas (címzetes főorvos, egészségpolitikus, író, költő, szerkesztő), a magyar örökség díjas Hitel leányfalui emlékmúzeumának alapítója. Az előadó rámutatott például, hogy először az ügyvéd, politikus, író, szerkesztő mondta ki, hogy merjünk nagyok lenni. „Ma már az ember csak egy közösségben, s egy közösségért élve érezheti, hogy teheti magát emberré.”- tette hozzá Albrecht Dezső szavaival.

A nyelv, mint a legfontosabb érték, mely egy nemzetet fenntart, ezen belül is a kalotaszegi tájszólás volt a témája annak a kerekasztal-beszélgetésnek, amely a múltidézés mellett mosolyt is csalt a hallgatók arcára. dr. Tötszegi Tekla, a Kolozsvári Néprajzi Múzeum aligazgatója mutatta be a kalotaszegi identitás megőrzése szempontjából nagyon fontos forrásnak titulálva dr. Péntek János – akadémikus, nyelvész, néprajzkutató Kalotaszegi tájszótárát. Az ezt követő beszélgetést Varga-Mihály Márton, a Kolozsvári Televízió munkatársa moderálta, a résztvevők pedig dr. Balogh Balázs, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója, dr. Fülemile Ágnes - a MTA Néprajzi Intézetének kutatója; Péter Mónika Mária Kolozs megyei magyarszakos tanfelügyelő és Péntek Éva körösfői magyar irodalom tanárnő.
A bébillér, cibóka, bagazia, bojóka, sivóka szavak említése vagy a ragadványnevek felelevenítése, a román-magyar együttélés és a közösségi média hatásai egyaránt érdekfeszítő témát adtak a diskurzusnak.

A kalotaszegi tehetségek, a kalotaszegi zenészek, énekesek, táncosok produkciói évről évre színesítik a programot, közösségformáló erejük rendkívüli szerepet játszik Kalotaszeg jövőjének biztosításában és a régió népszerűsítésében egyaránt. A Magyarbikali Gyermekzenekar előadása, aztán a Bánffyhunyadról származó, az X-Faktor tehetségkutató műsorban ismertté vált Antal Timi élőzenekaros nagykoncertje szórakoztatta a közönséget szombat este. Vasárnap pedig a népviseleti mustrát a kalotaszegi néptánccsoportok és hagyományőrzők műsora zárta, csodálatos tánccsoportokat láthatott és népdalénekeseket hallhatott a közönség (Néptánccsoportok: Bánffyhunyadi Suhanc, Mérai Cifra, Kalotaszentkirályi Felszeg Gyöngye, Körösfői Riszegvirág, Magyarlónai Terecske, Gyalui Tulipántos, Junii Vladesei; népdalénekesek: Hover Júlia Judit, Gorzó Boglárka, Kolcsár Boróka, Pripon Olivér). Többek között fellépett a bánffyhunyadi román néptánc együttes is.

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke a hagyomány továbbadásának fontosságát hangsúlyozta köszöntőjében: „A hagyomány gyökér, megtartó erő, amely segít megkapaszkodni, segít embernek maradni a sokszor kusza és kegyetlen világban. A hagyomány érték...ha nem adják tovább, elveszíti lényegét, megszűnik éltető forrás lenni

A ma élő világhírű kalotaszegi prímás, Varga István Kiscsipás húzta a színpadon vasárnap délután, majd az estét Mihály Róbert, körösfői zongorista nyitotta meg saját szerzeményeit játszva, őt Kovács Eszter követte, aki többek között A csitári hegyek alatt c. népdal Kodály-féle feldolgozását adta elő, majd Kiss Lukács Bernadett, a Kolozsvári Magyar Opera énekművésze musical ízelítőét hallhatta a közönség felkészülve a fesztivál zárókoncertjére. A Republic több mint 4000 ember előtt adott élőkoncertet.

A rendezvényt jövőre is megszervezik, Buzás-Fekete Mária szavaival élve: „Van egy olyan mondás nálunk, hogy Kalotaszeg addig él, ameddig a muszuj ér, kicsit átalakítva azt mondom, hogy Kalotaszeg addig él amíg léteznek olyan emberek, kalotaszegiek és nem kalotaszegiek, akik felvállalják azt a hatalmas munkát amely biztosítja ennek a térségnek a jövőjét!"

Antal Géza, az esemény társszervezője köszönetet mondott valamennyi szervezőnek, fiatal és idős önkéntesnek, akik az elmúlt hónapokban, akár egyetlen órát is szánt a szabad idejéből arra, hogy Kalotaszeg legnagyobb kulturális eseményét megszervezzék. „Hálás vagyok, amiért az elmúlt két napot olyan csapattal tölthettem, akik önzetlenül dolgoznak a közösségért, a szülőföldért. Olyan emberekkel, akik felismerték, hogy összefogással, kompromisszumokkal, elszántsággal, de ugyanakkor sok türelemmel lehet építkezni, maradandót alkotni. Köszönet minden percért, minden életreszóló leckéért, a sok-sok tanulságért!” – fogalmazott közösségi oldalán az RMDSZ Kolozs megyei ügyvezető elnöke.